Najnowsze artykuły

Świąteczny przewodnik po prezentach dla...

Rekomenduję wyłącznie produkty, z których osobiście korzystałem lub które są polecane przez zaufane osoby. Ta strona zawiera linki partnerskie. Jeśli...

Czytaj Więcej

7 sprawdzonych sposobów radzenia sobie ze stresem i łuszczycą

W życiu nie brakuje chaosu i stresu na każdym kroku. Stres i niepokój są głównymi czynnikami wyzwalającymi nowe ogniska łuszczycy i mogą sprawić, że obecne objawy łuszczycy będą się czuły jeszcze gorzej. Niestety, stres jest nieunikniony dla większości z nas, ale istnieją narzędzia, które możemy zastosować w praktyce, aby poradzić sobie w trudnych chwilach.

Istnieją różne poziomy stresu. Czasami pojawia się on bez ostrzeżenia, ale są też chwile, kiedy wiesz, że nadchodzi stresujący okres. Wtedy można znaleźć sposoby, aby pomóc złagodzić jego intensywność. Każdy z nas jest inny i inne są też sposoby radzenia sobie ze stresem. Dzielę się kilkoma moimi sprawdzonymi sposobami na zarządzanie stresem i flarami łuszczycy.

1. Porozmawiaj z kimś

Przyjacielem, członkiem rodziny lub profesjonalistą.

Rozmowa o tym, co Cię stresuje lub jak się czujesz, gdy łuszczyca się zaostrza, może sprawić, że poczujesz się lepiej. Współpraca z profesjonalistą może pomóc Ci w opracowaniu najlepszych narzędzi do radzenia sobie ze stresem, który towarzyszy łuszczycy. Łatwo jest myśleć o leczeniu łuszczycy tylko jako o leczeniu skóry i wyglądu fizycznego, ale psychiczny i emocjonalny aspekt stresu i objawów łuszczycy musi być również omówiony.

Dla mnie, najpiękniejszą częścią mediów społecznościowych jest możliwość połączenia się z innymi członkami społeczności łuszczycowej w celu uzyskania wsparcia. Ludzie żyjący z tą samą chorobą (chorobami) co my, mają podobne doświadczenia i mogą zrozumieć stres i emocje, które im towarzyszą. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, poszukaj grup wsparcia lub innych osób online, które mówią o swojej diagnozie.

2. Planuj tak dużo, jak to tylko możliwe

Skupiam się na rzeczach, które mogę kontrolować. Dla mnie spisanie wszystkiego na papierze i posiadanie planu ataku daje mi poczucie, że mam kontrolę nad swoim stresem.

Sytuacje zawodowe:

Jeśli wiem, że zbliża się scenariusz, który mnie zestresuje, planuję z wyprzedzeniem, aby uzyskać inne rezultaty. Na przykład, jeśli mam wygłosić prezentację, przygotowuję się do niej bardzo dokładnie i wygłaszam ją na głos przy pustym pokoju. To głupie, ale kiedy się denerwuję, mówię bardzo szybko i mam tendencję do zapominania notatek. Mówienie na głos pozwala mi usłyszeć, jak to brzmi, kiedy się komunikuję, i upewnić się, że dobrze rozumiem, o co mi chodzi.

Innym przykładem może być spotkanie z kolegą, który się z nami nie zgadza. Lubię dogadzać ludziom i niczego nie znoszę bardziej niż konfliktów. Przychodzący edukujący na dlaczego i dlaczego coś jest twój preferencją/wyborem pozwala ciebie skupiać dyskusję na te faktach i punktach pomagać rozwiązywać twój niezgodę.

Istnieje mnóstwo przykładów na stres w pracy, ale wiedząc jak najwięcej i będąc przygotowanym na sytuację może pomóc Ci czuć się bardziej zrelaksowany.

Posiłki i przekąski:

Kiedy nie planuję, co zamierzam zjeść, mam tendencję do chwytania wszystkiego, co jest w pobliżu i najłatwiej wepchnąć do ust. Zajadam stres, więc skłaniam się ku chipsom, słodyczom i rzeczom, które nie odżywiają dobrze mojego ciała. Nawet jeśli z góry jest to czasochłonne, planowanie daje mi jedną rzecz mniej do przemyślenia i pomaga mi uniknąć wkładania do ciała jedzenia, które może podrażnić moją łuszczycę. Kiedy planuję posiłki, trzymam w pobliżu listę przeciwzapalnych pokarmów, aby móc włączyć je do moich posiłków.

Ubrania:

W dzisiejszych czasach jestem w domu przez 99,9% czasu, więc mogę żyć w wygodnych ubraniach. Kiedy dojeżdżałam do biura, planowałam i układałam swoje ubrania na noc przed wyjściem. Daje mi to możliwość zastanowienia się nad tym, na jakie okazje, przy jakiej pogodzie i w jakim otoczeniu się ubieram. Nie tylko przyspiesza to moją poranną rutynę, ale zapewnia, że będzie mi wygodnie w moich ubraniach i nie podrażni mojej łuszczycy. Wracając do przykładów z Sytuacji Zawodowych, planowanie z wyprzedzeniem pomaga mi czuć się pewnie w tym co mam na sobie, więc podczas pracy nie skupiam się na mojej łuszczycy.

3. Trzymaj się zasad leczenia

To bardzo ważne, abyś stosował się do wszystkich zabiegów i leków, które przyjmujesz. Kiedy jesteś zestresowany, łatwo jest o tym zapomnieć lub czuć się zbyt zmęczonym, by za tym nadążyć. Obecnie przyjmuję lek biologiczny i robię sobie zastrzyki w domu. Zaplanowałam je w moim kalendarzu, aby mieć pewność, że przyjmuję je na czas. Nawilżam też skórę dwa razy dziennie, najpierw po porannym prysznicu i ponownie przed snem. Jeśli nie nawilżam, moja skóra jest sucha i napięta, a ja spędzam cały dzień niewygodnie i swędząco. Może to być czasochłonne, ale jest to ważny krok, którego staram się nie pomijać.

4. Postaraj się przyjąć mentalność "płynięcia z prądem".

Będą rzeczy, które pojawią się, które mogą zmusić cię do dostosowania wszystkich, że staranne planowanie i spowodować dodatkowy stres. Weź głęboki oddech i poświęć pięć minut, jeśli możesz, aby uspokoić swój umysł lub medytować. Kiedy znajduję czas na medytację, polegam na aplikacji Buddhify, aby utrzymać mój umysł w skupieniu. Te kilka minut pomoże spowolnić twoje myśli, dając ci czas, aby jasno myśleć o alternatywnym rozwiązaniu lub planie, który najlepiej odpowie na te nowe stresujące wyzwania.

5. Znajdź ujście

Dla mnie są to ćwiczenia. Jestem uzależniony od Orangetheory i chodzę około 5 razy w tygodniu. Jest to jedna godzina dziennie, która jest tylko dla mnie, aby skupić się na moim zdrowiu. Piszę też i robię listy, które pomagają mi nadać sens rzeczom i wyrzucić je z mojej głowy. W przeciwnym razie rzeczy wirują tam powodując więcej stresu. Znajdź tę rzecz dla siebie, która sprawia, że czujesz się zrelaksowana i daje ci czas, by skupić się na sobie.

6. Wyjdź na zewnątrz

U chorych na łuszczycę często występują niedobory witaminy D. Nawet kilka minut dziennie może dostarczyć trochę tej bardzo potrzebnej witaminy D (porozmawiaj z lekarzem o przebadaniu się pod kątem jej niedoboru przed dodaniem suplementu). Wychodzenie na zewnątrz daje również zmianę scenerii, aby oczyścić umysł. "Według badania z 2019 roku, poziom kortyzolu w ślinie znacznie się zmniejszył, gdy czas był spędzany na łonie natury, z największym wpływem pochodzącym ze spędzania 20 do 30 minut na zewnątrz. Ekspozycja na zieloną przestrzeń wydaje się zwiększać przywspółczulną aktywność nerwową, która jest systemem, który relaksuje lub "cofnąć" skutki od stresu spowodowanego przez współczulny układ nerwowy. Rezultat jest w poczuciu spokoju, wraz z niższym tętnem i ciśnieniem krwi."

7. Dbałość o siebie

To nie jest samolubne, aby dbać o siebie. Jest to absolutnie konieczne, zwłaszcza gdy zarządzasz flarami.

Powiedz "nie. Odrzuć zaproszenia i plany, jeśli sprawią, że poczujesz się zestresowana. Powiedz "nie" robieniu rzeczy, które nie sprawiają, że czujesz się dobrze. Powiedz "nie" sobie i presji, jaką na siebie wywierasz, by być produktywną.

Śpij. Wcześnie wstaję, żeby zdążyć na treningi, zanim dziewczynki pójdą spać, ale to oznacza wcześniejsze pójście do łóżka. Jeśli możesz, zdrzemnij się w weekend. Zmęczenie jest częstym objawem łuszczycy, o którym nie mówi się wystarczająco dużo, więc to bardzo ważne, aby słuchać swojego ciała.

Zatankuj swoje ciało. Wcześniej mówiłam o jedzeniu pokarmów przeciwzapalnych, ale chcę podkreślić, że jedzenie, które wkładasz do swojego ciała jest ważne dla tego jak się czujesz.

Nie zawsze będziesz w stanie kontrolować wszystko, co cię stresuje, ale planowanie z wyprzedzeniem i wypracowanie własnych narzędzi pozwoli ci przejść długą drogę w radzeniu sobie ze stresem i łuszczycą.