Najnowsze artykuły

Świąteczny przewodnik po prezentach dla...

Rekomenduję wyłącznie produkty, z których osobiście korzystałem lub które są polecane przez zaufane osoby. Ta strona zawiera linki partnerskie. Jeśli...

Czytaj Więcej

Jak rozpoznać swoją postać łuszczycy?

Ten Guest Post przychodzi do nas od Valerie Johnston z Healthline. Valerie jest zdrowie i fitness pisarz położony w East Texas. Ma ambicje, aby pewnego dnia przebiec maraton, pisząc dla Healthline.com zapewnia, że jest na bieżąco ze wszystkimi najnowszymi wiadomościami na temat zdrowia i fitnessu.

Dla tych, którzy są dotknięci łuszczycą, ważnym krokiem w ich schemacie leczenia jest zidentyfikowanie, który wariant choroby cierpią. Typy schorzenia rozróżnia się nie tylko na podstawie ich wyglądu na skórze danej osoby, ale także długości czasu, przez jaki utrzymują się objawy, oraz środków, za pomocą których należy je leczyć. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, z jakim typem choroby mamy do czynienia; zanim zidentyfikujemy wariant choroby, niemożliwe będzie jej leczenie i ustąpienie objawów.

Gdzie występują ogniska choroby?

Pierwszą rzeczą do rozważenia jest lokalizacja podrażnienia na ciele. Czasami, Twoja szczególna forma łuszczycy może być zidentyfikowana po prostu przez jej lokalizację. Na przykład, łuszczyca paznokci występuje tylko wokół lub pod paznokciami u rąk i nóg. Łuszczyca krostkowa ma tendencję do występowania na dłoniach i stopach. Jeśli Twoje ogniska pojawiają się na obszarach ciała, gdzie dochodzi do kontaktu skóra do skóry, prawdopodobnie są one spowodowane łuszczycą odwróconą. Odwrotna" forma choroby wynika z ciepła, wilgoci i otarć, które są obecne w takich miejscach jak pachy i okolice miednicy. Jeśli masz znamiona na klatce piersiowej lub plecach, istnieje duże prawdopodobieństwo, że winowajcą jest łuszczyca plackowata. Najczęstsza forma tej choroby, łuszczyca plackowata, występuje zazwyczaj na rękach i nogach. Wiedząc, które obszary ciała dotykają Twoje ogniska, pomożesz zawęzić typy schorzenia, na które możesz cierpieć.

Jak wygląda Twoja łuszczyca?

Zazwyczaj, gdy ludzie mają łuszczycę, choroba charakteryzuje się podniesionymi, czerwonymi plamami skóry, które są czasami pokryte cienką warstwą białej lub srebrnej skóry. Ta gruba, swędząca forma choroby to łuszczyca plackowata. Łuszczyca plackowata, druga najczęstsza forma, nie jest tak gruba jak łuszczyca plackowata, ani nie powoduje głębokiego czerwonego zabarwienia, które ma bardziej powszechna wersja choroby. Znamiona, które powoduje są zazwyczaj mniejsze, nie są uniesione i mają jasnoróżowy kolor, a nie głębokie czerwone zabarwienie widoczne u pacjentów, którzy mają najczęstszą formę tego zaburzenia.

Jeśli Twoje ogniska charakteryzują się uniesionymi, białymi guzkami, które są otoczone obszarami czerwonej skóry, to prawdopodobnie cierpisz na łuszczycę krostkową. W tej wersji, możesz zauważyć niewielkie ilości płynu wyciekającego z uniesionych, białych obszarów. Jest to ropa, od której ta forma wywodzi swoją nazwę. Jest ona nieestetyczna, ale całkowicie nieszkodliwa. Kiedy skóra dotknięta ogniskami choroby jest jasnoróżowa, gładka i błyszcząca, przyczyną jest zazwyczaj łuszczyca odwrócona. Znamiona te uzyskują swoją gładką, błyszczącą fakturę w wyniku kontaktu skóry ze skórą, który je powoduje. Podczas gdy inne formy tego schorzenia, takie jak łuszczyca plackowata i guttate, wyglądają szorstko i surowo, podrażnienia spowodowane tą formą są zużyte i wygładzone przez stały kontakt ze skórą.Jeśli masz łuszczycę paznokci, może być trudno odróżnić ją od infekcji grzybiczych paznokci. Zazwyczaj ta wersja choroby powoduje zaczerwienienie obszarów skóry pod i wokół paznokci u stóp pacjenta, pogorszenie stanu paznokci oraz pogrubienie skóry pod i najbliżej paznokci. Na ogół ogniskom tym towarzyszy jedna inna postać choroby w innym miejscu na ciele. Jeśli więc nie jesteś pewien czy masz ten stan czy po prostu zwykłą infekcję grzybiczą pod paznokciami, sprawdź czy nie doświadczasz łuszczycy w innej formie gdzieś indziej. Jeśli tak, istnieje duże prawdopodobieństwo, że masz również łuszczycę paznokci.