Rekomenduję wyłącznie produkty, z których osobiście korzystałem lub które są polecane przez zaufane osoby. Ta strona zawiera linki partnerskie. Jeśli...
Czytaj WięcejZwłóknienie po liposukcji
Stan zapalny i obrzęk prowadzą do zrostów / tkanki bliznowatej / zwłóknienia po liposukcji
Po prawie wszystkich zabiegach "lipo" (liposukcja, liposculpture, laser lipo/smart lipo, vaser lipo, bodytite, abdominoplastyka/tummy tuck, Brazilian butt lift/BBL, cellfina, subcision, cellulaze, cellutite, profound RF itp.) dochodzi do powstania stanu zapalnego i obrzęku (zatrzymania wody).
Po zapaleniu/obrzęku dochodzi do powstania tkanki bliznowatej (zwanej zwłóknieniami, zrostami lub po prostu "twardymi grudkami") w jednym małym obszarze lub szeroko rozprzestrzenionej na całym operowanym obszarze.
Co jest przyczyną powstawania zrostów / twardych grudek / zwłóknień po liposukcji?
Zwłóknienie oznacza stwardniałą / bliznowatą tkankę, która powstaje w reakcji na uraz spowodowany odsysaniem tłuszczu, samą kaniulą do liposukcji, którą chirurg wkłuwa się pod skórę, końcówką kaniuli do ultradźwięków/częstotliwości radiowej/lasera w przypadku vaser/bodytite/smart lipo itp.
Uraz powoduje stan zapalny, który prowadzi do odkładania się w tkankach nadmiaru włókien kolagenowych o przypadkowej orientacji, czyli do rozwoju włóknistej tkanki bliznowatej, stąd nazwa "zwłóknienie".
Adhezja odnosi się do tkanki bliznowatej / zwłóknienia pomiędzy warstwami tkanki, takimi jak skóra i leżąca pod nią powięź, przylegającymi do siebie za pomocą włókien kolagenowych. Zrosty są formą zwłóknienia / tkanki bliznowatej, która działa jak klej dla warstw tkanki, stąd nazwa "zrosty".
Zazwyczaj terminu zwłóknienie używa się w odniesieniu do twardych grudek lub ogólnie stwardniałej skóry, podczas gdy zrostów używa się w odniesieniu do ograniczenia ruchu, które występuje z powodu zrostów między warstwami tkanek.
Zwłóknienia / zrosty zależą od:
-
użytego sprzętu (na przykład nasi klienci po zabiegu smart lipo zgłaszają zazwyczaj więcej zwłóknień niż klienci po zabiegu vaser lipo)
-
intensywności lasera/ultradźwięków/częstotliwości radiowej użytej podczas zabiegu
-
rodzaj procedury (np. cellulaze opiera się na wytwarzaniu kontrolowanego zwłóknienia)
-
umiejętności chirurga
-
reaktywność skóry (niektórzy ludzie mają bardzo reaktywną skórę, w takim przypadku nawet najlepszy chirurg nie uniknie spowodowania zwłóknień).
Ponadto najbardziej zaognione miejsca mają tendencję do powstawania przebarwień, które mogą wymagać leczenia preparatami rozjaśniającymi skórę.
Kiedy powstaje tkanka bliznowata po liposukcji?
Zwłóknienia zaczynają się rozwijać 3-4 dni po liposukcji i mogą się rozwijać przez około dwa tygodnie po liposukcji. Jeżeli po liposukcji zminimalizuje się stan zapalny i obrzęk (zatrzymanie wody), zwłóknienie ulegnie zmniejszeniu. Jeśli obrzęk / krwiak / zapalenie trwa długo / jest ciężkie po liposukcji, zwłóknienie będzie maksymalne.
Z reguły zwłóknienie jest kolejnym etapem po zapaleniu/obrzęku, dlatego ostatnich fragmentów zwłóknienia należy się spodziewać 1-2 tygodnie po ustąpieniu zapalenia/obrzęku.
Jak długo utrzymują się zwłóknienia / tkanka bliznowata po lipo i innych zabiegach?
W ciągu ostatnich dwóch dekad widzieliśmy setki klientów, którzy poddali się takim zabiegom, zwłaszcza w ciągu kilku lat, kiedy specjalizowaliśmy się w zabiegach masażu po lipo, przeciwdziałających obrzękom / zwłóknieniom (obecnie nie oferujemy już tych zabiegów - obecnie oferujemy jedynie zabiegi ujędrniania skóry po lipo / usuwania cellulitu):
-
W niektórych przypadkach zwłóknienia są bardzo niewielkie, nawet nie wykonuje się żadnych zabiegów po lipo.
-
W większości przypadków pewne/znaczne zwłóknienia utrzymują się do dwóch lat po zabiegu.
-
W niektórych przypadkach dochodzi do ekstremalnego, trwałego zwłóknienia, przynajmniej w niektórych miejscach.
-
W większości przypadków obszar ten jest wrażliwy na masaż / inne zabiegi przez okres do dwóch lat po zabiegu (a w niewielkiej liczbie przypadków obszar ten jest wrażliwy na masaż / zabiegi nawet przez 10 lat po zabiegu).
jak pozbyć się zwłóknień po lipo
Profesjonalne zabiegi pozabiegowe (lub przynajmniej samoleczenie) są niezbędne po wszystkich rodzajach zabiegów "lipo" wymienionych powyżej, nawet jeśli liposukcja została wykonana przez najbardziej wykwalifikowanego chirurga.
Dzieje się tak dlatego, że obrzęk i tkanka bliznowata/włóknienie są zawsze, w mniejszym lub większym stopniu, następstwem każdej inwazyjnej procedury, w tym liposukcji i innych zabiegów chirurgicznych.
Większość chirurgów albo w ogóle nie wspomina o zwłóknieniu, albo bagatelizuje jego zakres i znaczenie.
Zalecane metody leczenia różnią się w zależności od czasu, jaki upłynął od zabiegu.
Ile zabiegów masażu po lipo powinno się wykonywać po zabiegu?
Osobiście przeprowadziłbym 12 sesji tygodniowo / dwa razy w tygodniu, zaczynając od trzeciego dnia od MLD i przechodząc do masażu strunobloku.
Jeśli masz ograniczony budżet, po wydaniu pieniędzy na sam zabieg, uważam, że sześć sesji jest nieodzowne.
Jeśli nie masz możliwości skorzystania z profesjonalnych zabiegów, zastosuj przynajmniej masaż samodzielny - z zachowaniem ostrożności i rozwagi (nigdy nie przesadzaj z jego ilością, aby uzyskać szybsze rezultaty).
Jak minimalizować/zapobiegać zwłóknieniom/bliznom w pierwszych 1-3 tygodniach po zabiegu
W pierwszych dniach po lipo (1-3 tygodnie) nacisk kładzie się na zmniejszenie bólu, obrzęku/obrzęków i gojenie się tkanek, co pomoże także zapobiec późniejszym powikłaniom, takim jak zwłóknienia i zrosty.
W tym czasie leczenie po zabiegu pooperacyjnym powinno być początkowo delikatne, a następnie stopniowo coraz silniejsze. Celem leczenia powinno być zminimalizowanie bólu i obrzęku oraz zapobieganie późniejszemu tworzeniu się nadmiernej tkanki bliznowatej/włókniaków.
W ciągu pierwszych kilku tygodni po zabiegu liposukcji konieczny jest łagodny masaż limfatyczny wykonywany ręcznie lub za pomocą specjalnego urządzenia do elektrolimfatycznego drenażu (np. Hivamat).
Od drugiego lub trzeciego tygodnia należy stosować stopniowo coraz mocniejszy masaż - w zależności od tolerancji pacjenta, ale nigdy nie za mocny.
Dobry krem zawierający wiele istotnych substancji czynnych w wysokich stężeniach może naprawdę pomóc w tym procesie.
Na przykład kwas azjatycki, kwas madekasowy, azjatykozyd, EGCG, eskulina i kurkumina, między innymi, są znane ze swojego połączonego działania przeciwko:
-
obrzękom
-
zapaleniu
-
zwłóknieniu
Jak zmniejszyć zwłóknienie/bliznę w średnim okresie (3-8 tygodni) po operacji?
W okresie średnioterminowym (3-8 tygodni) nacisk kładzie się na zapobieganie zwłóknieniom/zrostom/twardym grudkom, a następnie na stopniowe rozbijanie tych, które nieuchronnie się wytworzą.
W tym czasie leczenie może stawać się coraz bardziej intensywne: silny masaż stymulujący układ limfatyczny jest preferowany w stosunku do "puszystego" drenażu limfatycznego (MLD) stosowanego przez pierwsze trzy tygodnie.
Oprócz zmniejszania retencji wody, silniejszy masaż pomaga również w rozbijaniu tkanki bliznowatej / twardych grudek, które zwykle tworzą się po liposukcji, a także w rozluźnianiu skóry przyklejonej do leżącej pod nią tkanki i zwiększaniu zakresu ruchu.
Stopniowe rozciąganie przylegających obszarów, jak również ogólny ruch, dodatkowo pomagają w rozbijaniu zrostów.
W tych tygodniach (od 3. do 8. tygodnia), a nawet wcześniej, można również stosować prasoterapię w celu drenażu limfatycznego. W tym czasie pomocny jest również dobry krem zawierający wiele istotnych substancji czynnych w wysokich stężeniach.
Od 8. tygodnia po zabiegu
Po około 8 tygodniach można rozpocząć pracę nad luźnością skóry, która zawsze pojawia się po liposukcji, oraz nad cellulitem, którego oczywiście nie można usunąć za pomocą liposukcji.
Po usunięciu nadmiaru tłuszczu z danego obszaru pozostaje zbyt dużo skóry, co objawia się jako luźna/zwiotczała skóra. Ten nadmiar skóry sprawia, że cellulit jest bardziej widoczny (po liposukcji nie ma ani mniej, ani więcej cellulitu - wygląda on po prostu na bardziej widoczny, ponieważ skóra jest mniej napięta).
Zdecydowanej większości nierówności cellulitowych nie da się usunąć nawet za pomocą zabiegów chirurgicznych. Na przykład Cellfina lub Subcision usuwają (a czasem pogarszają) tylko około 30 nierówności cellulitowych - spośród setek. Resztę trzeba więc zredukować metodami niechirurgicznymi.
Od około 8. tygodnia można zacząć poddawać się zabieg silnej radiofrekwencji/ kawitacji ultradźwiękowej w celu usunięcia cellulitu i ujędrnienia skóry.
Może to również pomóc w usunięciu zwłókniałych / zbliznowaciałych grudek dzięki mikromasującemu działaniu ultradźwięków oraz dzięki zwiększeniu metabolizmu w tkance poddanej działaniu zarówno fal radiowych, jak i ultradźwięków.
Jednak RF i ultradźwięki nie są same w sobie zabiegami usuwającymi tkankę bliznowatą. Jeśli po 8 tygodniach zwłóknienie / tkanka bliznowata nadal się utrzymuje, należy kontynuować bardzo silne masaże, aby pomóc w jej rozpadnięciu.
W tym czasie idealnie nadaje siędobry krem z wieloma istotnymi substancjami czynnymi w wysokich stężeniach .
Co zrobić, jeśli miałem lipo laserowe / lipo ultradźwiękowe lub lipo o częstotliwości radiowej?
Jeśli miałeś smart lipo (lipo laserowe), vaser (lipo ultradźwiękowe) lub body tite (lipo o częstotliwości radiowej), możesz mieć stwardniałą skórę, która jest podawana jako "napinanie skóry", chociaż jest to tylko kontrolowana tkanka bliznowata, która jest w zasadzie "dysfunkcyjnym" kolagenem.
Rozpadnie się ona w ciągu około roku, pozostawiając luźną skórę, która powinna pozostać po zwykłym liposukcji.
W takich przypadkach, gdy tylko zauważysz, że skóra staje się luźniejsza w ciągu ponad 6 miesięcy po zabiegu, możesz poddać się zabiegowi napinania skóry z wykorzystaniem głęboko działających, silnych fal radiowych, aby odbudować funkcjonalny kolagen na skórze.
Jeżeli tkanka bliznowata po tych zabiegach nie jest w pełni kontrolowana, pozostawiając twarde grudki/włókniaki, należy postępować zgodnie z powyższymi wskazówkami.
Jeśli po liposukcji pojawiają się blizny, wiotkość skóry i wyraźniejszy cellulit, jaki jest sens jej wykonywania?
Dość często tłuszcz jest skoncentrowany w uporczywych miejscach, których nie da się wyszczuplić za pomocą ćwiczeń i diety. W takich miejscach jedynym rozwiązaniem jest miejscowe usuwanie tłuszczu.
-
Niechirurgiczne metody redukcji tkanki tłuszczowej nie działają zbyt dobrze i mogą wymagać zbyt wielu sesji w przypadku dużych depozytów tłuszczu (mówimy o 12-24 sesjach lub więcej - nie o tych 1-4 sesjach, o których można przeczytać w tabloidach).
-
Dlatego chirurgiczne usuwanie tłuszczu ma największy sens. Upewnij się tylko, że wiesz, czego możesz się spodziewać, i nie wierz we wszystkie szumne informacje podawane przez media i chirurgów. W większości przypadków pojawią się zwłóknienia, luźna skóra i bardziej widoczny cellulit, więc pamiętaj, aby po lipo zaplanować czas i pieniądze także na te dolegliwości.
Ponadto należy pamiętać, że jeśli po liposukcji będziesz spożywać więcej kalorii niż spalasz, to nowy tłuszcz pojawi się w innym miejscu ciała lub nawet w tym samym miejscu. Tak, na tym samym obszarze, to się zdarza cały czas - nie wspominając już o nadmiarze cellulitu, który szybciej powstaje na operowanym obszarze...
W takiej sytuacji konieczne jest ponowne przeprowadzenie zabiegu lipo. Znam osoby, które przeszły trzy operacje liposukcji: obszar początkowy, obszar sąsiedni i ponownie obszar początkowy. Nie muszę dodawać, że to bardzo głupie...
Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest nie dopuścić do powstania nadmiaru tkanki tłuszczowej, a już na pewno nie dopuścić do powstania nadmiaru tkanki tłuszczowej (z powodu niewłaściwego odżywiania się/picia/braku ruchu) po liposukcji.