Najnowsze artykuły

Świąteczny przewodnik po prezentach dla...

Rekomenduję wyłącznie produkty, z których osobiście korzystałem lub które są polecane przez zaufane osoby. Ta strona zawiera linki partnerskie. Jeśli...

Czytaj Więcej

Wywiad z Louise o jej podróży przez łuszczycę

Przez ostatnie kilka miesięcy korespondowałam z uroczą, młodą kobietą o imieniu Louise na temat jej łuszczycy. Kochająca róż Louise mieszka w Irlandii i chce zostać terapeutką kosmetyczną, kiedy skończy szkołę. Ta dziewczyna jest miłośniczką zwierząt (6 psów, 2 koty i niezliczona ilość koni) i uważa, że spędzanie czasu ze swoim chłopakiem to idealny dzień.

Miałam okazję przeprowadzić wywiad z Louise na temat jej łuszczycy, a ona chętnie podzieliła się z nami swoją odważną podróżą:

1. Ile miałaś lat, gdy po raz pierwszy zdiagnozowano u Ciebie łuszczycę? Jaka była Twoja pierwsza reakcja?

To było zaraz po skończeniu piętnastu lat. Kompletnie się załamałam, kiedy lekarz powiedział mi, że to łuszczyca, ponieważ wiedziałam, że w mojej rodzinie są osoby, które ją mają, ale nigdy nie sądziłam, że ja na nią zachoruję, ale potem tak się stało.

2. Co uważasz za najbardziej frustrującą część posiadania łuszczycy?

Myślę, że najbardziej frustrującą rzeczą jest to, że nie wiem jak się jej pozbyć... i po prostu próbuję nauczyć się z nią żyć i zaakceptować fakt, że ją mam.

3. Podziel się swoją najlepszą radą dla innych młodych dziewczyn, które żyją z łuszczycą.

Powiedziałabym, żeby nie denerwować się z tego powodu, ani nie czuć się zdołowaną... ale to trudne do zrobienia i wiem, że tak jest, bo wiem, jak się czujesz, ale musisz pamiętać, że nadal jesteś sobą i jesteś piękna. ????

4. Jakie są niektóre z twoich ulubionych wskazówek i sztuczek, jak kontrolować objawy?

Odkryłam, że rozmowa o tym z ludźmi naprawdę mi pomaga. Trzymanie w sobie tego, jak się czujesz, jest najgorszą rzeczą, jaką możesz zrobić! Pamiętam, że przez kilka tygodni po tym, jak zdiagnozowano u mnie łuszczycę, nie mówiłam nikomu, że ją mam, próbowałam ją ukryć, bo czułam się z nią tak obrzydliwie... ale gdy tylko porozmawiałam o niej z moimi przyjaciółmi, chłopakiem i rodziną, zauważyłam poprawę niemal następnego dnia! ???? Więc zawsze powinnaś po prostu o tym mówić, nigdy nie ukrywać swoich uczuć. A teraz, kiedy mówię o tym, jak się czuję, moja łuszczyca całkowicie się oczyściła. ????

5. Jak łuszczyca wpływa na Twoje codzienne życie, fizycznie i emocjonalnie?

Kiedy miałam ją bardzo poważną, na twarzy i szyi (które były najbardziej widoczne) czułam się tak okropnie i brzydko, że musiałam chodzić do szkoły bez makijażu i pozwalałam ludziom widzieć, co mnie bardzo denerwowało, więc trzymałam w sobie wszystkie uczucia z tym związane. - To była najgorsza rzecz, jaką mogłam zrobić! - Zwykłam mówić ludziom, że łuszczyca mi nie przeszkadza i że nie obchodzi mnie, że ludzie nazywają mnie brzydką lub patrzą na mnie, mówiąc "co to jest?". Ale to mi przeszkadzało, bardzo i zaczęło się pogarszać. Ale porozmawiałam o tym i poczułam się o wiele lepiej, ponieważ ludzie byli przy mnie i pomogli mi odbudować pewność siebie. ???? Emocjonalne przeżywanie łuszczycy jest moim zdaniem najgorsze, ponieważ traci się poczucie własnej wartości i wiarę w siebie, a to jest coś, co każdy powinien mieć i trudno to odzyskać, ale odzyskasz, ponieważ każdy jest piękny, bez względu na to, jakie ma problemy ze skórą. ????

6. Czy udało Ci się ustalić, co wywołuje u Ciebie zaostrzenia? Jeśli tak, co robisz, aby ich uniknąć?

Zauważyłam, że stresowanie się, zamartwianie się i trzymanie w sobie wszystkich uczuć wyzwala głównie zaognienia, więc staram się unikać tych czynności. ????