Najnowsze artykuły

Świąteczny przewodnik po prezentach dla...

Rekomenduję wyłącznie produkty, z których osobiście korzystałem lub które są polecane przez zaufane osoby. Ta strona zawiera linki partnerskie. Jeśli...

Czytaj Więcej

Słońce, witamina D i łuszczyca

Dorastałam na Long Island, gdzie bycie super blond i opalonym przez cały czas było czymś zupełnie normalnym. Tak też robiłam w tamtych czasach (dołączyłam nawet zdjęcie, aby to udowodnić - to jest opalenizna dla mnie!), kiedy bardziej zależało mi na dopasowaniu się do otoczenia i nie myślałam o późniejszych skutkach zbyt dużej ilości słońca lub o byciu naturalnie sobą.

Kiedy po raz pierwszy zdiagnozowano u mnie łuszczycę, dwa do trzech razy w tygodniu chodziłam do lekarza na terapię światłem. Rany, moi przyjaciele byli zazdrośni - opalanie zatwierdzone przez lekarza i rodziców!

12 lat do przodu: żyję tak, jak powinnam, jako naturalna brunetka na Manhattanie, nie opaliłam się od około 5 lat i jestem w bardzo poważnym związku z filtrami przeciwsłonecznymi. Mój naturalny odcień skóry najbardziej przypomina małego chłopca o imieniu Caspar, pokrytego czerwonymi kropkami, i jest mi z tym doskonale. Zaraz po ukończeniu szkoły średniej u mojego dziadka zdiagnozowano raka skóry i zmagał się z nim aż do śmierci. Niezwykle ciężko jest patrzeć, jak ktoś, kogo kochasz, nieustannie chodzi do lekarza, aby go pociąć i zszyć.

Ale badania pokazują, że słońce jest dość magiczne, jeśli chodzi o pomoc osobom z łuszczycą, a konkretnie UVB. Badania wykazują również, że osoby z łuszczycą mogą mieć niedobór witaminy D. Czy nie powinno to oznaczać, że moja firma ubezpieczeniowa finansuje moje następne tropikalne wakacje?

Amerykańska Akademia Dermatologii (AAD) i Instytut Medycyny niedawno obniżyły dzienne zalecenie dotyczące witaminy D do 600 jednostek międzynarodowych (IU) dla większości ludzi w wieku od 1 do 70 lat. AAD zaleca, aby dzienną dawkę czerpać z pokarmów naturalnie bogatych w witaminę D lub wzbogaconych w nią, albo z suplementów. Niestety, nie wszyscy żyjemy w słonecznym klimacie, więc alternatywne sposoby pozyskiwania witaminy D obejmują:

  1. Tłuste ryby: jak łosoś, pstrąg, makrela i węgorz (Bonus: zdrowe dla serca kwasy tłuszczowe omega-3)
  2. Ryby w puszkach: szczególnie tuńczyk i sardynki
  3. Jajka, z żółtkiem
  4. Suplementy witaminy D

Istnieją również sposoby, aby uzyskać witaminę D poprzez żywność, która została wzbogacona w tę witaminę, taką jak mleko i jego zamienniki (sojowe, migdałowe, ryżowe), niektóre marki soku pomarańczowego i niektóre marki płatków owsianych.

A jeśli jesteś na zewnątrz w słońcu, aby uzyskać trochę naturalnej witaminy D, jak mówi piosenka: NOSIĆ FILTRY PRZECIWSŁONECZNE!

Aby uzyskać więcej informacji na temat bezpieczeństwa przeciwsłonecznego i światłoterapii, sprawdź stronę National Psoriasis Foundation.