Najnowsze artykuły

Świąteczny przewodnik po prezentach dla...

Rekomenduję wyłącznie produkty, z których osobiście korzystałem lub które są polecane przez zaufane osoby. Ta strona zawiera linki partnerskie. Jeśli...

Czytaj Więcej

Zjawisko Koebnera

Powiedzieć, że jestem niezdarą, byłoby niedopowiedzeniem. Ciągle wpadam na różne rzeczy, potykam się, upuszczam wszystko i ranię się w najdziwniejszy sposób. Ostatnio w ciągu 24 godzin dostałam pręgę na goleni od wchodzenia na eliptyk na siłowni, mój zegarek utknął na drzwiach w pracy, co dało mi głębokie rozcięcie na nadgarstku, a potem skończyło się na pocięciu palca przy otwieraniu butelki chateauneuf du pape.

Siniaki są jak wrzód na tyłku, ale na szczęście stałam się profesjonalistką w szybkim nakładaniu makijażu na nogi w dni spódnicy. Zwykle jednak, gdy rany się goją, zamieniają się w plamy łuszczycowe.

Według NPF "drobne urazy skóry mogą wywołać tak zwane zjawisko Koebnera - blaszki łuszczycowe, które tworzą się w miejscu urazu skóry." Koebner pojawia się zwykle w ciągu jednego do dwóch tygodni od urazu skóry właściwej, ale może pojawić się już po trzech dniach lub nawet po trzech tygodniach od urazu. Dr Heinrich Koebner, niemiecki dermatolog zauważył to zjawisko w XIX wieku, kiedy u pacjenta pojawiły się nowe zmiany w miejscach, gdzie ugryzł go koń. Kiedy zacząłem badać to zjawisko, dowiedziałem się, że wiele badań nie wyjaśnia, dlaczego tak się dzieje. Zjawisko jest definiowane jako fakt lub sytuacja, która została zaobserwowana jako istniejąca lub mająca miejsce - tak więc w XIX wieku nazwa ta miała wiele sensu.

Dalsze czytanie wyjaśnia, że "Postuluje się, że miejscowy uraz może wystawiać receptory powierzchniowe na keratynocytach na działanie aktywowanych limfocytów T i innych cytokin, takich jak TNF-α i wyzwalać kaskadę immunologiczną i zapalną skutkującą zmianami łuszczycowymi w zranionej skórze."

Tak między nami mówiąc, nie mam pojęcia co to znaczy. To jedno z tych zdań, które mógłbym przeczytać 157 razy i nadal nie załapać. Chciałbym móc zrozumieć niektóre z rzeczy dziejących się z moją skórą, żebym mógł to rozbić i wyjaśnić, ale to jedna z tych rzeczy, które po prostu zamierzam zaakceptować, że po prostu czasem się zdarzają. Przyjmę to jako zjawisko.

Powszechne czynniki wyzwalające, które mogą powodować zjawisko Koebnera obejmują:

  • Ukąszenia robaków
  • Stłuczenia i zadrapania
  • Trujący bluszcz lub trujący dąb
  • Oparzenia, w tym oparzenia chemiczne i słoneczne.

Teraz, gdy lato jest tutaj, należy uważać na te rzeczy. A w moim przypadku, po prostu muszę być bardziej ostrożna chodząc po biurze, mieszkaniu i ogólnie.