Najnowsze artykuły

Świąteczny przewodnik po prezentach dla...

Rekomenduję wyłącznie produkty, z których osobiście korzystałem lub które są polecane przez zaufane osoby. Ta strona zawiera linki partnerskie. Jeśli...

Czytaj Więcej

7 sprawdzonych sposobów radzenia sobie ze stresem i zaostrzeniami łuszczycy

W życiu nie brakuje chaosu i stresu na każdym kroku. Mówi się, że stres i niepokój są głównymi czynnikami wyzwalającymi nowe zaostrzenia łuszczycy i mogą sprawić, że obecne objawy łuszczycy poczują się jeszcze gorzej. Niestety stres jest nieunikniony dla większości z nas, ale istnieją narzędzia, które możemy ćwiczyć, aby radzić sobie w trudnych czasach.

Istnieją różne poziomy stresu. Czasami uderza bez ostrzeżenia, ale są też chwile, kiedy wiesz, że zbliża się stresujący okres. Wtedy można znaleźć sposoby na złagodzenie jego intensywności. Każdy z nas jest inny, podobnie jak sposoby radzenia sobie ze stresem. Dzielę się kilkoma sprawdzonymi sposobami radzenia sobie ze stresem i zaostrzeniami łuszczycy.

1. Porozmawiaj z kimś

Przyjacielem, członkiem rodziny lub profesjonalistą.

Rozmowa o tym, co Cię stresuje lub jak się czujesz, gdy łuszczyca się zaostrza, może poprawić Twoje samopoczucie. Praca z profesjonalistą może pomóc w opracowaniu najlepszych narzędzi do radzenia sobie ze stresem związanym z łuszczycą. Łatwo jest myśleć o leczeniu łuszczycy tylko jako o leczeniu skóry i wyglądu fizycznego, ale należy również omówić psychiczny i emocjonalny aspekt stresu i zaostrzeń łuszczycy.

Dla mnie najpiękniejszą częścią mediów społecznościowych jest możliwość łączenia się z innymi członkami społeczności łuszczycowej w celu uzyskania wsparcia. Ludzie żyjący z tą samą chorobą (chorobami) co my mają podobne doświadczenia i mogą zrozumieć stres i emocje, które im towarzyszą. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, poszukaj grup wsparcia lub innych osób online, które mówią o swojej diagnozie.

2. Zaplanuj jak najwięcej

Skupiam się na rzeczach, które mogę kontrolować. Dla mnie zapisywanie rzeczy na papierze i posiadanie planu ataku sprawia, że czuję, że mam kontrolę nad stresem.

Sytuacje zawodowe:

Jeśli wiem, że zbliża się scenariusz, który będzie mnie stresował, planuję z wyprzedzeniem różne wyniki. Na przykład, jeśli mam wygłosić prezentację, przygotowuję się do niej intensywnie i wygłaszam ją na głos do pustej sali. Wydaje się to głupie, ale kiedy się denerwuję, mówię bardzo szybko i mam tendencję do zapominania zapisanych notatek. Mówienie na głos pozwala mi usłyszeć, jak to brzmi, gdy się komunikuję, aby upewnić się, że wszystko rozumiem.

Innym przykładem jest bycie na spotkaniu z kolegą i nie zgadzanie się co do czegoś. Jestem osobą, która lubi zadowalać ludzi i nie znoszę niczego bardziej niż konfliktów. Zdobycie wiedzy na temat tego, dlaczego i w jaki sposób coś jest twoją preferencją/wyborem, pozwala skupić dyskusję na tych faktach i punktach, aby pomóc rozwiązać spór.

Istnieje mnóstwo przykładów stresu w pracy, ale wiedza jak najwięcej i bycie przygotowanym na daną sytuację może pomóc ci poczuć się bardziej zrelaksowanym.

Posiłki i przekąski:

Kiedy nie planuję, co będę jadł, mam tendencję do chwytania wszystkiego, co jest w pobliżu i najłatwiej wepchnąć do ust. Zajadam stres, więc skłaniam się ku chipsom, słodyczom i rzeczom, które nie odżywiają dobrze mojego ciała. Nawet jeśli z początku jest to czasochłonne, planowanie daje mi o jedną rzecz mniej do myślenia i pomaga mi unikać wprowadzania do organizmu pokarmów, które mogą podrażniać moją łuszczycę. Kiedy planuję posiłki, trzymam w pobliżu listę produktów przeciwzapalnych, aby móc włączyć je do moich posiłków.

Odzież:

Obecnie jestem w domu przez 99,9% czasu, więc mogę żyć w wygodnych ubraniach. Kiedy dojeżdżałem do biura, planowałem i układałem swoje ubrania poprzedniego wieczoru. Daje mi to możliwość zastanowienia się nad okazjami, pogodą i środowiskiem, na które się ubieram. Nie tylko przyspiesza to moją poranną rutynę, ale także zapewnia, że będę czuć się komfortowo w wybranych ubraniach i nie podrażnię mojej łuszczycy. Wracając do przykładów sytuacji zawodowych, planowanie z wyprzedzeniem pomaga mi czuć się pewnie w tym, co mam na sobie, dzięki czemu podczas pracy nie skupiam się na łuszczycy.

3. Trzymaj się reżimu leczenia

Niezwykle ważne jest przestrzeganie wszelkich przyjmowanych terapii i leków. Kiedy jesteś zestresowany, łatwo jest zapomnieć lub czuć się zbyt zmęczonym, aby nadążyć. Obecnie przyjmuję leki biologiczne i robię zastrzyki w domu. Planuję je w kalendarzu, aby mieć pewność, że przyjmę je na czas. Nawilżam również skórę dwa razy dziennie, najpierw po porannym prysznicu i ponownie przed snem. Jeśli nie nawilżam, moja skóra jest sucha i napięta, a ja spędzam dzień w dyskomforcie i swędzeniu. Może to być czasochłonne, ale jest to ważny krok, którego staram się nie pomijać.

4. Postaraj się przyjąć mentalność "idź z prądem"

Będą pojawiać się rzeczy, które mogą zmusić cię do dostosowania całego tego starannego planowania i spowodować dodatkowy stres. Weź głęboki oddech i poświęć pięć minut na uspokojenie umysłu lub medytację. Kiedy znajduję czas na medytację, polegam na aplikacji Buddhify, aby utrzymać koncentrację umysłu. Te kilka minut pomoże ci spowolnić myśli, dając ci czas na jasne przemyślenie alternatywnego rozwiązania lub planu, który najlepiej odpowie na te nowe stresujące wyzwania.

5. Znajdź ujście

Dla mnie są to ćwiczenia. Jestem uzależniona od Orangetheory i chodzę tam około 5 razy w tygodniu. Poświęcam godzinę dziennie na skupienie się na swoim zdrowiu. Piszę i tworzę listy, które pomagają mi zrozumieć pewne rzeczy i wyrzucić je z głowy. W przeciwnym razie rzeczy wirują tam, powodując więcej stresu. Znajdź coś dla siebie, co sprawi, że poczujesz się zrelaksowany i dasz sobie czas na skupienie się na sobie.

6. Wyjdź na zewnątrz

Pacjenci cierpiący na łuszczycę często mają niedobory witaminy D. Nawet kilka minut dziennie może dostarczyć trochę tak bardzo potrzebnej witaminy D (porozmawiaj z lekarzem o przebadaniu się pod kątem niedoboru przed dodaniem suplementu). Wyjście na zewnątrz pozwala również zmienić scenerię i oczyścić umysł. "Według badania z 2019 r. poziom kortyzolu w ślinie znacznie spadł, gdy czas spędzano na łonie natury, przy czym największy wpływ miało spędzanie od 20 do 30 minut na zewnątrz. Ekspozycja na tereny zielone wydaje się zwiększać przywspółczulną aktywność nerwową, która jest układem rozluźniającym lub "cofającym" skutki stresu wywołanego przez współczulny układ nerwowy. Rezultatem jest poczucie spokoju, a także niższe tętno i ciśnienie krwi".

7. Samoopieka

Dbanie o siebie nie jest samolubne. Jest to absolutnie konieczne, zwłaszcza podczas leczenia zaostrzeń.

Powiedz "nie". Zaproszeniom i planom, które sprawiają, że czujesz się zestresowany. Powiedz "nie" robieniu rzeczy, które nie sprawiają, że czujesz się dobrze. Powiedz "nie" sobie i presji, jaką na siebie wywierasz, by być produktywnym.

Sen. Jestem osobą, która wstaje wcześnie, by zdążyć z treningiem przed pójściem dziewczynek spać, ale oznacza to konieczność wcześniejszego kładzenia się spać. Jeśli możesz, zdrzemnij się w weekend. Zmęczenie jest częstym objawem łuszczycy, o którym nie mówi się wystarczająco dużo, więc bardzo ważne jest, aby słuchać swojego ciała.

Odżywiaj swoje ciało. Wcześniej wspomniałem o jedzeniu pokarmów przeciwzapalnych, ale chcę podkreślić, że jedzenie, które wkładasz do swojego ciała, jest ważne dla tego, jak się czujesz.

Nie zawsze będziesz w stanie kontrolować wszystko, co cię stresuje, ale planowanie z wyprzedzeniem i opracowywanie własnych narzędzi znacznie ułatwi radzenie sobie ze stresem i zaostrzeniami łuszczycy.

__ATA.cmd.push(function() { __ATA.initDynamicSlot({ id: 'atatags-319043141-64b2e708dbf25', location: 120, formFactor: '001', label: { text: "Reklamy", }, creative: { reportAd: { text: "Zgłoś tę reklamę", }, privacySettings: { text: 'Ustawienia prywatności', } } }); });

Powiązane