Najnowsze artykuły

Świąteczny przewodnik po prezentach dla...

Rekomenduję wyłącznie produkty, z których osobiście korzystałem lub które są polecane przez zaufane osoby. Ta strona zawiera linki partnerskie. Jeśli...

Czytaj Więcej

Jak radzić sobie z łuszczycą w ciąży i podczas karmienia piersią?

"Według Healthline łuszczyca nie wpływa na zdolność kobiety do zajścia w ciążę".

Czy mogę doświadczyć zaostrzenia podczas ciąży?

Nie ma sposobu, aby wiedzieć to na pewno, ponieważ wszyscy mamy różne doświadczenia i okoliczności. Badania wykazały, że około 55% kobiet z łuszczycą zauważa poprawę objawów łuszczycy podczas ciąży. Pozostałe 45% nie doświadcza żadnych zmian lub doświadcza pogorszenia objawów. Różni się to w zależności od osoby, a nawet może się różnić w zależności od ciąży. Zmiany w układzie hormonalnym i odpornościowym podczas ciąży mogą zmienić sposób, w jaki łuszczyca wpływa na kogoś w tym czasie.

Czy nadal mogę leczyć moją chorobę łuszczycową?

Porozmawiaj ze swoim lekarzem tak szybko, jak to możliwe, aby omówić opcje leczenia w czasie ciąży i po porodzie. Nadal istnieją sposoby leczenia łuszczycy, ale mogą one wymagać zmiany leków. Jest to osobista decyzja, którą należy podjąć po konsultacji z zespołem opieki zdrowotnej. Jeśli jesteś leczona z powodu łuszczycowego zapalenia stawów, może to wymagać innego planu leczenia, aby zapewnić odpowiednie leczenie stawów.

Zdecydowałam się odstawić Humirę, gdy zaczęłam planować rodzinę. Wróciłam do niej, gdy skończyłam karmić drugą córkę. Moje córki dzieli zaledwie 20 miesięcy. Przeszłam od ciąży do karmienia piersią, do ciąży ORAZ karmienia piersią, do ponownego karmienia piersią. 1267 dni z rzędu spędziłam w ciąży i/lub karmiąc piersią!

Podczas obu ciąż moja skóra była oczyszczona w około 95%. Po urodzeniu obu córeczek moja skóra zaczęła się zaogniać. Było to zaledwie 2 tygodnie po narodzinach mojej starszej córki Reece i około 8 tygodni po narodzinach mojej małej Nico. Okoliczności ich narodzin nie mogły być bardziej różne. Reece urodziła się po stresującym, nagłym cesarskim cięciu 2 dni przed terminem w śnieżnym, mroźnym styczniu, a Nico urodziła się w terminie, po spokojnej i bezbolesnej cesarce w słoneczny, ciepły wrześniowy dzień.

Postawiłam hipotezę, że stres związany z narodzinami Reece'a, dłuższa rekonwalescencja i śmierć mojej babci trzy tygodnie później mogły przyczynić się do krótszego czasu mojego zaostrzenia. Stres zawsze był głównym czynnikiem przyczyniającym się do zaostrzeń mojej łuszczycy.

Czy moje dziecko będzie miało łuszczycę?

Nie ma sposobu, aby dowiedzieć się, czy Twoje słodkie dziecko również będzie miało łuszczycę.

"Według National Psoriasis Foundation (NPF), jeśli jedno z rodziców ma łuszczycę, istnieje około 10 procent szans na jej rozwój u dziecka. Szansa ta wzrasta do 50%, jeśli oboje rodzice cierpią na tę chorobę. Nawet wtedy nie oznacza to automatycznie, że u dziecka rozwinie się łuszczyca. Ludzie muszą być również narażeni na określone czynniki, które wyzwalają ich określone geny, aby wywołać łuszczycę. Około 10 procent populacji ma jeden lub więcej genów, które predysponują ich do łuszczycy, ale tylko 2 do 3 procent populacji rozwija tę chorobę".

Moja babcia miała łuszczycę, ale żadne z jej dzieci jej nie miało. Byłem jedynym z jej dziesięciorga wnuków, który na nią zachorował. Szczęściarz ze mnie!

Jak dotąd żadna z moich córek nie wykazała żadnych objawów łuszczycy. Jeśli tak się stanie, będę przygotowany, aby pomóc im poradzić sobie z tą chorobą, zarówno psychicznie, jak i fizycznie.

Jak radzić sobie z objawami łuszczycy

Poniższe sugestie mogą pomóc złagodzić objawy, ale ponownie porozmawiaj z lekarzem, jeśli konieczne może być bardziej agresywne leczenie.

 • Leczenie miejscowe: Zarówno w czasie ciąży, jak i karmienia piersią bardzo polegałam na oleju kokosowym. Stosowałam go na ciało, twarz, a zwłaszcza na skórę głowy.
  • Zabawny fakt TMI: Nie tylko doświadczyłam radości z popękanych sutków podczas karmienia piersią, ale także zachorowałam na łuszczycę w miejscu zranienia skóry. Dziękuję fenomenowi Koebnera! Mój pediatra potwierdził, że olej kokosowy jest bezpieczny dla dziecka, ale zawsze należy się upewnić przed użyciem jakichkolwiek środków.
 • Medytacja:
  • Uwielbiam aplikację Buddhify i korzystam z niej podczas karmienia piersią lub próbując zasnąć. Jeśli zaostrzenie jest spowodowane stresem, próba pozostania tak zrelaksowanym, jak to tylko możliwe, może pomóc.
 • Odżywianie:
  • Łuszczyca powoduje stan zapalny w organizmie
  • Wprowadź do swojej diety więcej produktów przeciwzapalnych
  • Stworzyłem tutaj listę, która może pomóc Ci zacząć
 • Ruszaj się: oczywiście za zgodą lekarza!
  • Zacznij od zabierania tego słodkiego dziecka na długie spacery i stopniowo zwiększaj swoją aktywność.
  • Bonus, jeśli dziecko śpi! Reece drzemała tylko w wózku, więc większość Manhattanu pokonaliśmy chodnikiem w jej wózku.
 • Wyjdź na zewnątrz: Pacjenci z łuszczycą często mają niedobory witaminy D. Nawet kilka minut dziennie może dostarczyć trochę tej bardzo potrzebnej witaminy D

Przede wszystkim, ciesz się tym wyjątkowym czasem, nawet podczas zaostrzenia łuszczycy. Zapewnij sobie jak największy komfort i przedawkuj dziecięce przytulanki.

Źródła:

__ATA.cmd.push(function() { __ATA.initDynamicSlot({ id: 'atatags-319043141-64b2e42f3ec3c', location: 120, formFactor: '001', label: { text: "Reklamy", }, creative: { reportAd: { text: "Zgłoś tę reklamę", }, privacySettings: { text: 'Ustawienia prywatności', } } }); });

Powiązane