Najnowsze artykuły

Świąteczny przewodnik po prezentach dla...

Rekomenduję wyłącznie produkty, z których osobiście korzystałem lub które są polecane przez zaufane osoby. Ta strona zawiera linki partnerskie. Jeśli...

Czytaj Więcej

Jak radzić sobie z łuszczycą w ciąży i podczas karmienia piersią

"Według Healthline, łuszczyca nie ma wpływu na zdolność kobiety do zajścia w ciążę".

Czy doświadczę zaostrzenia podczas ciąży?

Nie ma sposobu, aby wiedzieć to na pewno, ponieważ każdy z nas ma inne doświadczenia i okoliczności. Badania wykazały, że około 55% kobiet z łuszczycą zauważa poprawę w objawach łuszczycy podczas ciąży. Pozostałe 45% nie doświadcza żadnych zmian lub objawy ulegają pogorszeniu. Różni się to w zależności od osoby, a nawet może się różnić w zależności od ciąży. Zmiany w układzie hormonalnym i odpornościowym podczas ciąży mogą zmienić sposób, w jaki łuszczyca wpływa na pacjenta w tym czasie.

Czy mogę nadal leczyć moją chorobę łuszczycową?

Porozmawiaj ze swoim lekarzem tak szybko jak to możliwe, aby omówić możliwości leczenia w czasie ciąży i połogu. Nadal istnieją sposoby leczenia łuszczycy, ale mogą wymagać zmiany leków. Jest to osobista decyzja, którą należy podjąć po konsultacji z zespołem opieki zdrowotnej. Jeśli jesteś leczona na łuszczycowe zapalenie stawów, może ono wymagać innego planu leczenia, aby zapewnić kontrolę nad stawami.

Zdecydowałam się odstawić lek Humira, kiedy zaczęłam planować rodzinę. Wróciłam do niego, kiedy skończyłam karmić piersią moją drugą córkę. Moje dziewczynki dzieli zaledwie 20 miesięcy. Przeszłam od ciąży do karmienia piersią, do ciąży I karmienia piersią, do ponownego karmienia piersią. 1,267 dni z rzędu spędzonych w ciąży i/lub na karmieniu piersią!

Podczas obu ciąż, moja skóra oczyściła się w około 95%. Po urodzeniu obu moich dziewczynek, moja skóra zaczęła się zaogniać. Było to zaledwie 2 tygodnie po narodzinach mojej starszej córki, Reece, i około 8 tygodni po narodzinach mojej małej, Nico. Okoliczności ich narodzin nie mogły być bardziej odmienne. Reece miała stresujące, nagłe cesarskie cięcie na 2 dni przed terminem w śnieżnym, mroźnym styczniu, a Nico urodziła się w terminie, z bezproblemowym, spokojnym porodem cesarskim w słoneczny, ciepły dzień we wrześniu.

Stawiam hipotezę, że stres związany z narodzinami Reece'a, dłuższa rekonwalescencja i odejście mojej babci trzy tygodnie później mogły przyczynić się do krótszego czasu trwania mojej flare. Stres zawsze był głównym czynnikiem powodującym zaostrzenia łuszczycy.

Czy moje dziecko będzie miało łuszczycę?

Nie ma sposobu, aby dowiedzieć się czy Twoje słodkie dziecko również będzie miało łuszczycę.

"Według National Psoriasis Foundation (NPF), jeśli jedno z rodziców ma łuszczycę, istnieje około 10% szans, że dziecko zachoruje na łuszczycę. To wzrasta do 50 procent, jeśli oboje rodzice mają tę chorobę. Nawet wtedy, nie oznacza to automatycznie, że Twoje dziecko zachoruje na łuszczycę. Ludzie muszą być również narażeni na specyficzne czynniki, które wyzwalają ich konkretne geny, aby spowodować łuszczycę. Około 10 procent populacji ma jeden lub więcej genów, które predysponują ich do łuszczycy, ale tylko 2 do 3 procent populacji rozwija ją."

Moja babcia miała łuszczycę, ale żadne z jej dzieci nie miało. Wtedy ja byłem jednym z jej dziesięciu wnuków, który na nią zachorował. Szczęściara ze mnie!

Jak dotąd, żadna z moich córek nie wykazała żadnych oznak łuszczycy. Jeśli tak się stanie, będę w stanie pomóc im w ich podróży, zarówno psychicznie jak i fizycznie.

Jak radzić sobie z symptomami łuszczycy?

Poniższe sugestie mogą pomóc w łagodzeniu objawów, ale porozmawiaj ze swoim lekarzem, jeśli potrzebne jest bardziej agresywne leczenie.

 • Zabiegi miejscowe: Zarówno w ciąży, jak i podczas karmienia piersią, bardzo polegałam na oleju kokosowym. Stosowałam go na ciało, twarz, a zwłaszcza na skórę głowy.
  • Zabawny fakt TMI: Nie tylko doświadczyłam zabawy z pękniętymi sutkami podczas karmienia piersią, ale dostałam łuszczycy w miejscu, gdzie skóra została zraniona. Dziękuję ci Fenomen Koebnera! Mój pediatra potwierdził, że olej kokosowy był bezpieczny dla dziecka, ale zawsze podwójnie sprawdź przed użyciem jakichkolwiek zabiegów.
 • Medytacja:
  • Uwielbiam aplikację Buddhify i używałbym jej podczas karmienia piersią lub próbując zasnąć. Jeśli twoja flare jest spowodowana stresem, próba pozostania tak zrelaksowanym jak to tylko możliwe może pomóc.
 • Odżywianie:
  • Łuszczyca powoduje stan zapalny w twoim ciele.
  • Wprowadź do swojej diety więcej pokarmów o działaniu przeciwzapalnym.
  • Stworzyłam tutaj listę, od której możesz zacząć
 • Ruszaj ciałem: oczywiście za zgodą lekarza!
  • Zacznij od zabierania tego słodkiego dziecka na długie spacery i rozwijaj swoją drogę stamtąd.
  • Bonus, jeśli dziecko śpi! Reece drzemałaby tylko w wózku, więc pokonaliśmy większość Manhattanu chodnikiem w jej wózku.
 • Wyjdź na dwór: U chorych na łuszczycę często występują niedobory witaminy D. Nawet kilka minut dziennie może dostarczyć trochę tej tak bardzo potrzebnej witaminy D.

Przede wszystkim, ciesz się tym wyjątkowym czasem, nawet jeśli masz łuszczycę. Postaraj się, aby było ci jak najwygodniej i przedawkuj przytulanie dziecka.