Najnowsze artykuły

Świąteczny przewodnik po prezentach dla...

Rekomenduję wyłącznie produkty, z których osobiście korzystałem lub które są polecane przez zaufane osoby. Ta strona zawiera linki partnerskie. Jeśli...

Czytaj Więcej

Słońce, witamina D i łuszczyca

Dorastałam na Long Island, gdzie całkowicie normalne było bycie super blondynką i opaloną przez cały czas. Tak też robiłam w tamtych czasach (załączyłam nawet zdjęcie, aby to udowodnić - to jest opalenizna dla mnie!), kiedy byłam bardziej zainteresowana dopasowaniem się i nie myślałam o późniejszych skutkach zbyt dużej ilości słońca lub bycia naturalnie sobą.

Kiedy po raz pierwszy zdiagnozowano u mnie łuszczycę, dwa do trzech razy w tygodniu chodziłam do lekarza na terapię światłem. Rany, moi znajomi byli zazdrośni - opalanie zatwierdzone przez lekarza i rodziców!

12 lat później: żyjąc tak, jak powinnam, jako naturalna brunetka na Manhattanie, tak naprawdę nie opalałam się od około 5 lat i jestem w bardzo poważnym związku z ochroną przeciwsłoneczną. Mój naturalny odcień skóry najbardziej przypomina małego chłopca o imieniu Caspar, posypanego czerwonymi kropkami i jestem z tego całkowicie zadowolony. Zaraz po ukończeniu szkoły średniej u mojego dziadka zdiagnozowano raka skóry, z którym zmagał się aż do śmierci. Niezwykle trudno jest patrzeć, jak ktoś, kogo kochasz, nieustannie odwiedza lekarza, by zostać wyciętym i zszytym.

Ale badania pokazują, że słońce jest dość magiczne, jeśli chodzi o pomoc osobom z łuszczycą, szczególnie UVB. Badania pokazują również, że osoby z łuszczycą mogą mieć niedobór witaminy D. Czy to nie powinno oznaczać, że moja firma ubezpieczeniowa sfinansuje moje następne tropikalne wakacje?

Amerykańska Akademia Dermatologii (AAD) i Instytut Medycyny niedawno obniżyły swoje dzienne zalecenia dotyczące witaminy D do 600 jednostek międzynarodowych (IU) dla większości osób w wieku od 1 do 70 lat. AAD zaleca, aby dzienna dawka pochodziła z żywności, która jest naturalnie bogata lub wzbogacona witaminą D, lub z suplementów. Niestety, nie wszyscy żyjemy w słonecznym klimacie, więc alternatywne sposoby dostarczania witaminy D obejmują:

  1. Tłuste ryby: takie jak łosoś, pstrąg, makrela i węgorz (bonus: zdrowe dla serca kwasy tłuszczowe omega-3).
  2. Ryby w puszkach: szczególnie lekki tuńczyk i sardynki
  3. Jajka, z żółtkiem
  4. Suplementy witaminy D

Istnieją również sposoby na dostarczenie witaminy D poprzez żywność wzbogaconą w tę witaminę, taką jak mleko i alternatywy mleka (sojowe, migdałowe, ryżowe), niektóre marki soków pomarańczowych i niektóre marki płatków owsianych.

A jeśli jesteś na zewnątrz w słońcu, aby uzyskać trochę naturalnej witaminy D, jak mówi piosenka: STOSUJ OCHRONĘ PRZECIWSŁONECZNĄ!

Dodatkowe informacje na temat bezpieczeństwa na słońcu i terapii światłem można znaleźć na stronie National Psoriasis Foundation.

Źródła:

__ATA.cmd.push(function() { __ATA.initDynamicSlot({ id: 'atatags-319043141-64b2dd31467b3', location: 120, formFactor: '001', label: { text: "Reklamy", }, creative: { reportAd: { text: "Zgłoś tę reklamę", }, privacySettings: { text: 'Ustawienia prywatności', } } }); });

Powiązane