Najnowsze artykuły

Świąteczny przewodnik po prezentach dla...

Rekomenduję wyłącznie produkty, z których osobiście korzystałem lub które są polecane przez zaufane osoby. Ta strona zawiera linki partnerskie. Jeśli...

Czytaj Więcej

Wpis gościnny: Jak zidentyfikować swoją formę łuszczycy?

Ten wpis gościnny pochodzi od Valerie Johnston z Healthline. Valerie jest pisarką zajmującą się zdrowiem i fitnessem we wschodnim Teksasie. Z ambicjami, by pewnego dnia przebiec maraton, pisanie dla Healthline.com zapewnia jej bycie na bieżąco z najnowszymi wiadomościami na temat zdrowia i fitnessu.

Dla osób dotkniętych łuszczycą, ważnym krokiem w ich schemacie leczenia jest określenie, na którą odmianę choroby cierpią. Rodzaje choroby rozróżnia się nie tylko na podstawie ich wyglądu na skórze, ale także na podstawie czasu utrzymywania się objawów i środków, za pomocą których należy je leczyć. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, na jaki rodzaj choroby cierpisz; przed zidentyfikowaniem wariantu niemożliwe będzie leczenie choroby i ustąpienie objawów.

Gdzie występują ogniska choroby?

Pierwszą rzeczą do rozważenia jest lokalizacja podrażnienia na ciele. Czasami konkretną formę łuszczycy można zidentyfikować po prostu na podstawie jej lokalizacji. Na przykład łuszczyca paznokci występuje tylko wokół lub pod paznokciami u rąk i nóg. Łuszczyca krostkowa zwykle występuje na dłoniach i stopach. Jeśli ogniska choroby występują na obszarach ciała, w których dochodzi do kontaktu skóry ze skórą, prawdopodobnie są one spowodowane łuszczycą odwróconą. "Odwrotna" forma choroby wynika z ciepła, wilgoci i otarć, które występują w obszarach takich jak pachy i okolice miednicy. Jeśli masz znamiona na klatce piersiowej lub plecach, istnieje duże prawdopodobieństwo, że winowajcą jest łuszczyca plackowata. Najczęstsza postać choroby, łuszczyca plackowata, występuje zazwyczaj na rękach i nogach. Wiedza na temat tego, w których obszarach ciała występują ogniska choroby, pomoże ci zawęzić rodzaje schorzenia, na które możesz cierpieć.

Jak wygląda łuszczyca?

Zwykle, gdy ludzie cierpią na łuszczycę, choroba charakteryzuje się uniesionymi, czerwonymi plamami skóry, które czasami pokryte są cienkim połyskiem białej lub srebrnej skóry. Ta gruba, swędząca postać choroby to łuszczyca plackowata. Łuszczyca plackowata, druga najczęstsza forma, nie jest tak gruba jak łuszczyca plackowata, ani nie powoduje głębokiego czerwonego zabarwienia, które ma bardziej powszechna wersja choroby. Powodowane przez nią zmiany są na ogół mniejsze, nie są wypukłe i mają jasnoróżowy kolor, a nie głębokie czerwone zabarwienie widoczne u pacjentów z najczęstszą postacią choroby.

Jeśli twoje ogniska charakteryzują się uniesionymi, białymi guzkami otoczonymi obszarami czerwonej skóry, prawdopodobnie cierpisz na łuszczycę krostkową. W tej wersji możesz zauważyć niewielkie ilości płynu wyciekającego z uniesionych, białych obszarów. Jest to ropa, od której ta forma wywodzi swoją nazwę. Jest to nieestetyczne, ale całkowicie nieszkodliwe. Gdy skóra dotknięta ogniskami jest jasnoróżowa, gładka i błyszcząca, przyczyną jest zazwyczaj łuszczyca odwrócona. Znamiona uzyskują gładką, błyszczącą teksturę w wyniku kontaktu skóry ze skórą, który je powoduje. Podczas gdy inne formy choroby, takie jak łuszczyca plackowata i plackowata, wyglądają na szorstkie i surowe, podrażnienia spowodowane tą formą są ścierane i wygładzane przez stały kontakt ze skórą. Jeśli masz łuszczycę paznokci, może być trudno odróżnić ją od infekcji grzybiczych paznokci. Zazwyczaj ta wersja choroby skutkuje zaczerwienionymi obszarami skóry pod paznokciami i wokół nich, pogorszeniem stanu paznokci oraz zgrubieniem skóry pod paznokciami i najbliżej nich. Ogólnie rzecz biorąc, ogniskom tym towarzyszy jedna inna postać choroby w innym miejscu na ciele. Jeśli więc nie masz pewności, czy masz tę chorobę, czy po prostu zwykłą infekcję grzybiczą pod paznokciami, sprawdź, czy w innym miejscu występuje łuszczyca innej postaci. Jeśli tak, istnieje duże prawdopodobieństwo, że masz również łuszczycę paznokci.

__ATA.cmd.push(function() { __ATA.initDynamicSlot({ id: 'atatags-319043141-64b2de986b21b', location: 120, formFactor: '001', label: { text: "Reklamy", }, creative: { reportAd: { text: "Zgłoś tę reklamę", }, privacySettings: { text: 'Ustawienia prywatności', } } }); });

Powiązane